Division 2 Tables 2016-17

TEAM INFORMATION

SSC   THE NEW TEAM

Captain – Andy Kelly 07981 253739

email- andykelly@scunthorpetabletennis.co.uk

Venue -Scunthorpe Sports Club, 4 Heriot Way,
Home night – Tuesday

    PHOTO TO BE ADDED

Martin Heywood, Margaret Wright, Jerome Yeats

and Marta Hankova

SSC  KIRTON KLASSICS
Captain – Rod Boyers – 01724 281366 – 07803 459464
email – rod@boyers.co.uk
Venue -Scunthorpe Sports Club, 4 Heriot Way,
Home night – Wednesday

Rod Boyers, Harry Melling and Mike Melling
SCUNTHORPE SPORTS CLUB ALPHA
Captain – John Abson – 01302 880797 – 07526 512306
email – ellenaabson@gmail.com
Venue – Scunthorpe Sports Club, 4 Heriot Way,
off Scotter Road, Scunthorpe
Home night – Wednesday

 Paul Kitchin and John Abson
(Also Dean Lake and Glenn McCardle – not in the photo)
SCUNTHORPE SPORTS CLUB ANGELS
Captain – Sue Mumby – 01724 762973 – 07585 447725
email – suemumby@gmail.com
Venue – Scunthorpe Sports Club, 4 Heriot Way,
off Scotter Road, Scunthorpe
Home night – Wednesday
Sue Mumby and John Mumby
(Also John Bullivent and Ian Millard – not in the photo. )
SCUNTHORPE SPORTS CLUB BATS
Captain – Albert Wilder 07789 792960
email – aywilder@icloud.com
Venue – Scunthorpe Sports Club, 4 Heriot Way,
off Scotter Road, Scunthorpe
Home night – Tuesday
 
Daniel Soulby, Lilly Jones and Albert Wilder
SCUNTHORPE SPORTS CHALLENGERS

Captain – Mick Dunn 07801 061240

Venue – Scunthorpe Sports Club, 4 Heriot Way,
off Scotter Road, Scunthorpe
Home night – TUESDAY

 
Kian Woods, Mick Dunn and Mahir Mahmood
SSC XTRA-MEN

Captain – Stuart Temple– 01724 855801

Venue – Scunthorpe Sports Club, 4 Heriot Way,
off Scotter Road, Scunthorpe
Home night -WEDNESDAY

 

 

Mietek (not playing), Stuart Temple and Mick Williams

(Also Danny Shaw and John Lynskey – not in the photo)

APP FROD EVERGREENS

Captain – Dave Carter 01724-349249

Venue – Brumby Hall, Ashby Road, Scunthorpe
Home night – Wednesday

Jon Brumby, Dave Carter, Tony St Clair (not

playing) and Graham Foxton (Also Alan Inkpen – not

in the photo)

 

HANDICAP TABLE

.

TEAM Played handicap Points
BATS 9 60 76
CHALLENGERS 9 50 61
ANGELS 10 40 51
EVERGREENS 9 30 47
KLASSICS 7 30 42
XTRA-MEN 7 8 36
THE NEW TEAM 7 30 33
ALPHA 7 0 28

,
.

 

HANDICAP COMPETITION

HANDICAP COMPETITION RULES

1.  No extra matches to be played; results are taken from normal league matches.

2.  double and triple header matches will only count once.

3.  conceded and forfeited matches do not count in the handicap competition.

4.  The handicap committee (Andy Kelly), reserves the right to change the handicap, should a team strengthen during the season.

 

 

DIVISION 2 TABLE

.

.

TEAM Played Won Drawn Lost Against For Points
XTRA-MEN 7 7 0 0 68 2 28
ALPHA 7 7 0 0 55 15 28
EVERGREENS 9 5 0 4 41 49 17
BATS 8 3 1 4 31 49 16
ANGELS 10 2 1 7 35 65 11
KLASSICS 5 2 2 2 25 35 10
CHALLENGERS 8 2 1 5 28 52 9
THE NEW TEAM 7 0 0 7 23 47 3

.
.

PLAYER AVERAGES

,

.

PLAYER TEAM P W L %
DANIEL SHAW XTRA-MEN 18 18 0 100
MICK WILLIAMS EXTRA-MEN 15 15 0 100
MARTIN HEYWOOD THE NEW TEAM 3 3 0 100
GLENN McCARDLE ALPHA 3 3 0 100
STUART TEMPLE XTRA-MEN 6 6 0 100
DEAN LAKE ALPHA 18 15 0 100
MARTA HONKOVA THE NEW TEAM 15 15 0 100
JOHN LYNSKEY EXTRA-MEN 15 13 2 87
ALAN INKPEN EVERGREENS 20 17 3 85
JOHN ABSON ALPHA 21 15 6 71
PAUL KITCHIN ALPHA 21 14 7 67
HARRY MELLING KLASSICS 14 9 5 64
MAHIR MAHMOOD CHALLENGERS 12 7 5 58
JOHN MUMBY ANGELS 24 12 12 50
DANIEL SOULBY BATS 24 12 12 50
MICK DUNN CHALLENGERS 18 8 10 44
LILLY BATS 24 10 14 42
IAN MILLARD ANGELS 15 6 9 40
DAVE CARTER EVERGREENS 20 8 12 40
KIAN WOODS CHALLENGERS 18 7 11 39
ROD BOYERS KLASSICS 17 6 11 35
SUE MUMBY ANGELS 21 7 14 33
GRAHAM FOXTON EVERGREENS 21 4 17 19
ALBERT WILDER BATS 21 4 17 19
JON BRUMBY EVERGREENS 17 3 14 18
JOHN BULLIVENT ANGELS 9 1 8 11
JEROME YEATS THE NEW TEAM 21 2 19 10
MIKE MELLING KLASSICS 17 1 16 6
MARGARET WRIGHT THE NEW TEAM 21 0 21 0

.